Rakstnieka Augusta Saulieša kapa vieta

* Pieminekļa atklāšana Augustam Saulietim notika 1938. gada 8. jūnijā Cesvaines Ķinderu kapos.
Par pieminekļa tapšanu rūpējās aktīvie cesvainieši, kas pēc Saulieša nāves dibināja “Rakstnieka A.Saulieša kapa pieminekļa fondu”. Piemineklim Latvijā tika savākti 5324,96 lati.

* Par pieminekļa autoru izvēlējās cēsinieku Kārli Jansonu. Tēlnieks K. Jansons (1896-1986) strādājis monumentālajā un memoriālajā tēlniecībā, pavisam radot ap 60 darbu, apliecinot nevainojamu stila izjūtu un eleganci – pretstatot raupji kaltās virsmas slīpētām – ar to uzsverot pretstatu nozīmi cilvēka dzīves gaitā.

* Rakstnieka atraitne Marija Plikause ar mākslinieka iesākto darbu vispirms iepazinusies foto attēlā un 1937. gada jūnijā rakstījusi K. Jansonam “Šī figūra man pauž skumjas un dziestošo spēku. Es domāju – būs labi…”.

* Valsts nozīmes mākslas piemineklis Nr. 4038.

* Rakstnieks Augusts Saulietis (1869-1933/ īstajā vārdā Augusts Plikausis) – viens no ievērojamākajiem latviešu klasiskās literatūras autoriem – dzimis Grašu pagasta “Sauliešos”. Darbojies visos literatūras veidos – dzejā, prozā, drāmā, publicistikā, tulkošanā un bijis grāmatu apgādu “Zalktis” un “Varavīksna” veidotājs. Ilgus gadus A. Saulietis strādājis par latviešu valodas skolotāju gan Rīgas, gan mūsu apkārtnes skolās – viens no Cesvaines vidusskolas dibinātājiem (1919) un rosīgs Cesvaines kultūras dzīves organizators.

* Viņa devums nav aizmirsts un A. Saulieša 150 gadu jubilejas gads (2019), atsaucoties uz Cesvaines kulltūras veicināšanas biedrības aicinājumu, Cesvainē  tika nosaukts par Augusta Saulieša gadu un piepildīts ar rakstnieka literāro mantojumu godinošām aktivitātēm.

* A. Saulieša pieminekļa priekšā redzami arī viņa meitas Ilzes un dēla Jāņa kapi, bet rakstnieka vecāku un divu brāļu kapa vieta atrodas netālu no pieminekļa, iezīmēti ar dzelzs krustu.

* Ķinderu kapu (12 ha) pārzine Liga Johansone T. 25253083/ liga_johansone@inbox.lv.

Kontakti:
Adrese:
Ķinderu kapi, Cesvaines pagasts, Madonas novads
GPS:
Lat, lon: 56.987393, 26.344751 Braukt
Lai skatītu šo Google karti, nepieciešams iespējot sociālās sīkdatnes.
Pielāgot sīkdatnes

© 2008-2024 Madonas Tūrisma informācijas centrs. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »
Piekļūstamības paziņojums · Sīkdatņu politika · Pielāgot sīkdatnes