PDF version

Gaiziņkalns - Latvijas augstākais kalns un Strūves ģeodēziskā loka punkts "Gaissa-kalns"

Gaiziņkalns ir Latvijas augstākais kalns. Kalna absolūtais augstums ir 311,94 m virs Ziemeļjūras, relatīvais augstums - 61,6 m, tas stiepjas apmēram 1 km garumā un 650 m platumā.

Ko Gaiziņkalnā darīt:
   * Izstaigāt 2 km garo dabas taku. Tā ir apļveida un ved pār kalna virsotni un kalna pakājes ceļu. Taka ir marķēta, ziemeļu pusē ir kāpnes (paslēpušās aiz kafejnīcas), kalna virsotnē ir liela lapene, takā ir izvietoti informācijas stendiņi. No kalna virsotnes paveras gleznainas skatu panorāmas. Apmeklējumi ir bez maksas.
   * Kalna virsotnē apskatīt Strūves ģeodēziskā loka punktu "Gaissa-kalns". Šis ir 1 no 16 Latvijas teritorijā esošajiem “Strūves ģeodēziskā loka” punktiem. Punktu sauca par Gaisakalna punktu un to uzmērīja 1824. gadā slavenā Frīdriha Georga Vilhelma Strūves vadībā. Ģeodēziskā loka kopējais garums ir 2822 km. Loks šķērso 10 valstis no Norvēģijas līdz Ukrainai. Strūves ģeodēziskais loks ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.
   * Iet ekskursija pa Gaiziņkalna taku kopā ar vietējo gidu. Gides: Danuta Kiopa, tel. 29453973 un Sarmīte Rukmane, tel. 20097882.
   * Kalna ziemeļu pakājē izvietojusies atpūtas bāzes “Gaiziņš”, piedāvājumā: ēdināšana kafejnīcā pēc pieteikuma, troses ceļš “Tarzāns”, kameršļūkšana ūdenī (40 m), pirtiņa, naktsmītne, atpūtas un telšu vietas, ziemā slēpošana, kameru trase un ragaviņu kalns.


Programma skolēnu grupām "Izzini Gaiziņkalnu":
* Vada - vides gide Danuta Kiopa, tel. 29453973.
* Laiks - 90 minūtes.
* Aktivitātes: kāpšana Gaiziņkalnā, iešana pa dabas taku (2 km), darba lapas ar Gaiziņkalna dabas izziņas elementiem, vides izziņas aktivitātes (koku atpazīšana un mērīšana, dzīvnieku nedarbu pētīšana u.c.).
* Cena: līdz 20 pers. – 30 eur no grupas; virs 20 pers. – 1,50 eur no dalībnieka.

Pārgājieni, velo:
 
  * 8 km kājām vai velo "Gaiziņkalns-Abrienas kalns-Viešūra ezers-Gaiziņkalns". Maršruta apraksts + karte ŠEIT.
   * 22 km ar velo "Gaiziņa pakalnos". Maršruta apraksts + karte ŠEIT.

   * 9 vai 15 km ar kājām vai velo "Kāla ezers un mellenes". Maršruta apraksts + karte ŠEIT.

Apskates vietas tuvākajā Gaiziņkalnam apkārtnē: 

   * Bolēnu avots;
   * Brīvdienu māju "Piekūni", pārgājienu klejojumu takas, pirts zinības, pirtniece, astroloģija, naktsmītne, pirtiņa.   
 

Šis un tas par Gaiziņkalnu:
* Gaiziņa vārds cēlies no vārda Gaiszinis, jo kalns arvien tiek uzskatīts par drošu laika pareģotāju. Ja tas tinas miglā vai no tā ceļas miglaina dūmaka, tad ne vēlāk kā trešajā dienā, gaidāmi nokrišņi.
* Ap Gaiziņkalnu plešas dabas parks "Gaiziņkalns" (2026 ha, dibināts 1957. gadā). Teritorija veidota, lai aizsargātu raksturīgo Vidzemes augstienes ainavu pauguraino reljefu un ezerus, to dabas un kultūras vērtības. Tā tiek definēta kā izcili ainaviska teritorija ar raksturīgo Vidzemes augstienes ainavu. Dabas parks ir iekļauts Eiropas Savienības aizsargājamo dabas teritoriju tīklā “Natura 2000”.
* Gaiziņkalns ir privātīpašums. Kalna dienvidu puse pieder “Lejas Gaiziņu” saimniekiem, bet kalna lielākā daļa un ziemeļu puse - “Kalna Gaiziņu” saimniekam. Neviens no zemes īpašniekiem Gaiziņkalna tuvumā nedzīvo. Kalns ir publiski pieejams.
* Gaiziņkalna taku apsaimnieko Madonas novada pašvaldība. 

Panorāmas skats no Gaiziņkalna

Kontakti:
Adrese:
Kalna Gaiziņi, Bērzaunes pagasts, Madonas novads
GPS:
Lat, lon: 56.876478, 25.962823
Lai skatītu šo Google karti, nepieciešams iespējot sociālās sīkdatnes.
Pielāgot sīkdatnes

© 2008-2022 Madonas Tūrisma informācijas centrs. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »
Piekļūstamības paziņojums · Sīkdatņu politika · Pielāgot sīkdatnes