PDF version

Cesvaines pilsmuižas komplekss un pils parks


* Pilsmuižas kompleksā (18.-19. gs.) šobrīd redzamas vairākas ēkas: zirgu staļļi (tagad tūrisma centrs),  mežkunga māja (privāta dzīvojamā māja), klētis pie pils (vienā no tām - stipro dzērienu ražotne "Nordwolf"), alus brūzis un siltumnīcas (salons "Divi Torņi"), pārvaldnieka māja (dzīvojamā māja) u.c. Muižas tradīcijās alu turpina brūvēt Cesvaines Alus darītavā.

* Cesvaines muižas īpašnieki vairākkārt mainījušies, bet 1815. gadā valsts padomnieka Rihtera ģimene  Cesvaines muižu pārdeva vēlākajam landrātam Ādolfam fon Vulfam, kuram 1821. gadā tā pārgāja pilnā īpašumā. Pēc viņa nāves, pateicoties pārējās Vulfu dzimtas palīdzībai, Cesvaines, Aizkujas, Bučauskas, Grāvendāles un Madonas muižas nonāca īpašumā dēlam Jūliusam fon Vulfam. Pēdējais šo muižu īpašnieks līdz agrārreformai bija Ādolfa fon Vulfa dēls Vilhelms fon Vulfs.

* Jaunā pils (1896) iekļauta jau esošajā muižas ēku ansamblī. Tā daļēji uzcelta vietā, kur bijusi gan vecā kungu māja (17. gs.), gan viduslaiku pils (14. gs.).

* Katrs ceļotājs patstāvīgi var doties pastaigā apskatīt vēsturiskās ēkas un vietas pilsmuižas kompleksā pie pils. Tūrisma centrā, uz stendiem pie pils un stāvlaukumā ir atrodama brīvdabas ekspozīcijas karte.

* Cesvaines parks līdz jaunās pils būvniecībai (1896) atradās tur, kur senāk bija viduslaiku kapsēta, bet šobrīd atrodas pašvaldības ēka un stāvlaukums. Pašreizējā pils parka teritorijā bija aramzemes lauki. Jaunais parks aptuveni 30 ha platībā veidots pēc pils būvniecības kā romantisks ainavu parks – ar skatu līnijām uz pili. Tajā pēc 1756. gadā muižas zemēm izveidotās augšņu kartes stādītas vairākas citzemju koku un krūmu šķirnes.

* Šodien parkā var atrast tikai daļu no te kādreiz augušajiem retajiem kokiem un krūmiem: korķa koku, dižskābardi un skābardi, duglāziju, melno priedi un riekstkoku. Lielā daudzumā parkā saaugušas kalnu kļavas. Pavasaros pie Tējas namiņa uzplaukst baltā robīnija un Nutkas avenes. Parka zilo vizbuļu un lakaču paklājs vasarā nomainās ar anemonēm un zilajiem zvaniņiem. Te aug sārtlapu mežrozes un krokainās rozes, un segliņš ar spilgtajām ogām. Vieta piesaista ar savu dabas krāšņumu un interesanto reljefu.

* Apskates vietas parka teritorijā – Sūlas upes senleja, tējas namiņš, sūkņu māja, viduslaiku pilsdrupas, Cesvaines pilskalns, kur apglabāts muižas īpašnieks Ādolfs fon Vulfs, piemiņas zīme – Verstes stabs 1941/1949 represētajiem Cesvaines vidusskolas audzēkņiem un skolotājiem, Otrajā pasaules karā kritušo karavīru brāļu kapi. 

* Brīvdabas ekspozīcijas informatīvajās plāksnēs pie Tējas namiņa, parka kāpnēm un pilskalna atrodas parkā redzamo vēsturisko vietu apraksts un pastaigu taku karte. Parka ziemeļu daļā interesenti var iepazīties ar informāciju par šeit mītošo mazo ērgli.

Piedāvājums:
* Ekskursija grupām ar gidu pilsmuižā vai parkā
(pieteikšanās Cesvaines tūrisma centrā, tel. 26172637)
LV:
* 2 EUR/pers. grupā līdz 10 pers.;
* 25 EUR/ grupai līdz 29 pers.;
* 40 EUR/ grupai no 30 pers.,
RU, EN, DE:
* 2.50 EUR/pers. grupā līdz 10 pers.;
* 30 EUR/grupai līdz 29 pers.;
* 60 EUR/ grupai no 30 pers.

* Izzinoša, izglītojoša programma skolēniem/1-1,5h, cena 2 EUR personai ( "Torņu skrējiens", foto orientēšanās u.c.);

* Bez maksas: tūrisma centra telpas atpūtai, 19. gs. spēles, piknika vieta Sūlas upes ielejā, bijušās Kraukļu skolas apmeklējums un uzdevumu spēle "Atklāj Cesvaines torņus" (vasaras sezonas noslēgumā - izloze ar balvām. Spēles ilgums 1-1,5h).
Kontakti:
Adrese:
Pils iela 2, Cesvaine, Madonas novads, LV-4871
Tālrunis:
+371 26172637 (Cesvaines tūrisma centrs, LV, RU, DE, EN)
Lai skatītu šo Google karti, nepieciešams iespējot sociālās sīkdatnes.
Pielāgot sīkdatnes

© 2008-2022 Madonas Tūrisma informācijas centrs. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »
Piekļūstamības paziņojums · Sīkdatņu politika · Pielāgot sīkdatnes