Ekspozīcija ar izlaušanās istabas elementiem.
Izmēģini savas spējas atrast slepeno kodu un izkļūt no ekspozīcijas! Vai esi gatavs šādam izaicinājumam?
Obligāta iepriekšēja pieteikšanās pa T. 28337703 | Vienlaikus ieteicama 2 - 4 dalībniekiem (16+) | Ilgums – līdz 1 h | Cena – no 10 EUR
“Aizmirstā ekspozīcija” ir gan izlaušanās istaba, gan radošās komandas – Cesvaines pils darbinieku un inženiera Kārļa sen lolotu ideju kopdarbs. Iecere paraudzīties uz vēstures faktiem no cita skatu punkta un pastāstīt stāstu ar citiem izteiksmes veidiem dod iespēju pils apmeklētājiem piedzīvot emocionāli spēcīgus mirkļus muižnieces Annas istabā.
Izzinoša spēle "Pilī atklātie skolas stāsti"Vakars pilī ar draugiem, azartu un noslēpumiem.
Ar vizuāliem pavedieniem atklājiet skolēnu dzīvi pirms gadsimta un ielūkojieties vietās, kas bieži paliek slēptas!
Izbaudiet:
sacensību garu un komandas azartu,
noslēpumu minēšanu vēsturiskā pils atmosfērā,
spēli, kas saistoša gan jaunākai, gan pieredzējušai paaudzei!
Nākamā spēle šovasar notiks 5. jūlijā plkst. 18.00, pēc tam – 25. jūlijā plkst. 18:00.
Aicināti pieteikties gan individuāli dalībnieki, gan draugu kompānijas. | Obligāta iepriekšēja pieteikšanās pa T. 28337703 vai pils@cesvaine.lv | Cena: 35–45 EUR/pers. (iekļautas vakariņas).
Vairāk info – Pilī atklātie skolas stāsti.
* Pils vēsture aizsākusies senā pagātnē. Pirmā pils Cesvainē atradusies tagadējā pils parka teritorijā – Cesvaines pilskalnā, bet Rīgas arhibīskapa mūra pils celta 14. gs. beigās. Šeit dzīvojis pārvaldnieks, kas pārzinājis visu Cesvaines novadu.
* Pēc Polijas – Zviedrijas kara (1600–1629) Cesvaine bijusi pamatīgi izpostīta, pēc revīzijas 1638. gadā šeit bija tikai 32 vīrieši 26 mājvietās. Pils nopostīta 17. gs. vidū Krievijas – Zviedrijas kara laikā. Vēlreiz Cesvaine un tās pils tikusi postīta Ziemeļu karā (1701– 1710).
* Tagad no viduslaiku pils virs zemes skatāmi tikai no laukakmeņiem mūrētās priekšpils R sienas pamati, kas atsedzas ap 50 m garumā. 2002. un 2003. gadā pie pils notikuši nelieli arheoloģiskās uzraudzības darbi I. Oses vadībā.
* Jaunās pils būvēšana uzsākta 1893. gadā. Dzīvošanai tā bijusi gatava 1895. gadā. Tā norādīts 1904. gadā Pēterburgā izdotajā G. V. Baranovska „19. gs. otrās puses arhitektūras enciklopēdijā”, iepazīstinot ar 19. gs. otrās puses sasniegumiem pasaules arhitektūrā.
* Pils būvēšanu sarežģījis ievērojamais atstatums no dzelzceļa, darbs ar neapmācītiem cilvēkiem, strādnieku valodu dažādība. Sevišķi grūti bijis sagādāt ēkas ārpusei viscaur lietoto granītu, ko piegādāja no apkārtnes. Plānā bijusi paredzēta arī centrālapkure, bet tā kā Cesvainē jārēķinās ar malku, no šīs idejas vajadzēja atteikties, ieviešot krāšņu apkuri.
* Pils vidusdaļā ir ieeja – masīvs portāls un rampa piebraukšanai. Pils durvis rotā skaisti apkalumi renesanses stila formās. Fasāžu stūros atrodas dekoratīvas ūdens notekas. Pils kreisais spārns paredzēts kungu telpām, tā gals izcelts ar greznu zelmini, ko vainago vilka figūra.
* Pēc Ādolfa fon Vulfa nāves maz zināms par tālākajiem notikumiem pilī. Kopš 1919. gada Cesvaines pilī atradās skola. 2002. gadā ugunsgrēkā tika nopostītas jumta konstrukcijas. Līdz 2010. gada beigām bija atjaunoti kreisā un labā spārna jumti, lielais tornis (2006). Iekštelpās atjaunota daļa grīdas segumu, lielās kāpnes un velves virs tām. Daļēji restaurēts ēdamzāles kamīns, vairākas durvis, atvērtas un sakārtotas pagraba telpas, restaurēti muzikantu telpas griesti un daļēji - kamīns, atjaunošanu piedzīvojusi viesu pieņemšanas telpa. 2019. gadā pils tikusi pie centrālās daļas jumta.
* 1904. gadā fon Vulfu ģimene dodas uz Vāciju, bet no 1919. līdz 2002. gada ugunsgrēkam pilī atradās Cesvaines vidusskola. Tagad pils pakāpeniski atgūst savu sākotnējo izskatu un ir vairāku starptautisku mākslas filmu darbības vieta. Pils ar skatu torni un muiža ir iecienītas tūristu apskates vietas.
NODERĪGI:
Tūrisma piedāvājums "Iepazīsti Madonas novada muižas".