PDF version

Skaistāko ainavu maršruts "Esam augstāk!", 48 km (auto)

Maršruta garums 48 km.
Virzība: Vestiena - Gaiziņkalns - Aronas pilskalns - Madona - Rēķu kalns - Biksēre.
Tas ved pa ainaviskākajām Madonas novada vietām. Visas vietas ir publiski pieejamas!

Vestienas muiža
 
Adrese: Vestienas muiža, Vestiena, Madonas novads.   Vestienas muiža dibināta 1452.gadā, kad to kā lēni saņēmis Engelbrahts Tīzenhauzens, tā saukusies „Heinricha Tolka muiža pie apcietinājuma.” Tīzenhauzenu dzimta Vestienā valdījusi 168 gadus. Muižas ēka celta 18.gs. uz bijušajiem skanstes minīciju pagrabiem. Muižas pagrabos saglabājušās krusta un mucveida velves.  Pēdējais Vestienas muižas īpašnieks bijis latvietis Rušmanis, kurš to nodedzinātu nopirka pēc 1905.gada un daļēji atjaunoja. Visapkārt muižai bija augļu dārzi un parks, tajā bijušas 32 koku un krūmu sugas. Vestienas muiža bija slavena ar savām oranžērijām, kur audzēja dažādus eksotiskus augus. Dīķi izveidoti 18.gs., kad, ceļot muižas ēku, aizsarggrāvjus pārveidoja par dīķiem. Daži no tiem ir aizbērti. Dīķos atrasta no ozolkoka izlikta grīda un kāpnīšu fragmenti, kas liecina, ka muižkungi te peldējušies. Līdz mūsdienām saglabājusies kungu māja, stallis un klēts ēka. 
Ko darīt Vestienā: apskatīt Vestienas muižas apkārtni + aiziet uz Vestienas estrādi un redzēt panorāmas skatu uz Salāja ezeru + uzzināt, kā muižas pagrabos top rotu dizainera Jura Leitāna rotas, tel. 26596295 + noskatīties video ar panorāmas skatu uz Vestienu.

Lai skatītos šo Youtube video, nepieciešams iespējot sociālās sīkdatnes.
Pielāgot sīkdatnes


Gaiziņkalns
 Adrese: Lejas Gaiziņi, Bērzaunes pag., Madonas nov.   Gaiziņkalns ir Latvijas augstākā virsotne. Kalna absolūtais augstums ir 311,94 m vjl, relatīvais augstums ir 61,6 m, tas stiepjas apmēram 1 km garumā un 650 m platumā. Kalna apskatei pieejama ap 2 km gara dabas taka. Tā ir apļveida un ved pār kalna virsotni un kalna pakājes ceļu. Taka ir marķēta, ziemeļu pusē ir kāpnes (paslēpušās aiz kafejnīcas), kalna virsotnē ir liela lapene, takā ir izvietoti informācijas stendi. No kalna virsotnes paveras vairākas skatu panorāmas ainavas. Gaiziņkalnā atrodas 1 no 16 Latvijas teritorijā esošajiem “Strūves ģeodēziskā loka” punktiem. Punktu sauca par “Gaisakalna” punktu un to uzmērīja 1824. gadā slavenā Frīdriha Georga Vilhelma Strūves vadībā. Ģeodēziskā loka kopējais garums ir 2822 km. Loks šķērso 10 valstis no Norvēģijas līdz Ukrainai. Strūves ģeodēziskais loks ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.
Ko darīt Gaiziņkalnā: uzkāpt kalnā, priecāties par tālajiem skatiem, nofotografēties + slēpot, nakšņot, pasūtīt pusdienas atpūtas kompleksā “Gaiziņš” + noskatīties video ar Gaiziņa apkārtnes panorāmas skatu.

Lai skatītos šo Youtube video, nepieciešams iespējot sociālās sīkdatnes.
Pielāgot sīkdatnes


Aronas kalns
  Adrese: Lat, lon: 56.809701, 26.095115  Bērzaunes pag., Madonas nov.   Vēlā dzelzs laikmeta pilskalns. Ainaviski izteiksmīgais pilskalns izveidots četrstūra formā, tas ir 16 m augsts, virsmas garums ap 75 m, platums ap 45 m. Senāk kalns saukts par Ārones kalnu, blakus esošās Ārones upītes vārdā. Pārsaucot upīti par Aronu, arī kalna nosaukums tai pielāgots. Kalna virsotne visos laikos piesaistījusi cilvēku interesi, šeit labprāt piestājuši garāmbraucēji un ceļotāji, apkārtnes iedzīvotāji pulcējušies uz satikšanos un atpūtu zaļumballes ritmos, virsotnē tikuši kurināti saulgriežu un Jāņu nakts ugunskuri, dziedātas Līgo dziesmas. Pēdējo gadu laikā, kad kalnam nomainījušies īpašnieki, aktīvā rosība ir atgriezusies. Tiek sakopts kalns un tā pakāje, izveidota labiekārtota avota ūdens ņemšanas vieta, iekārtotas atputas un ugunskura vietas, izveidotas savdabīgas šūpoles, tiek veidoti pļavas labirintu raksti, atdzīvināta zaļumbaļļu tradīcija.
Ko darīt Aronas kalnā: uzkāpt kalna virsotnē + padzerties avota ūdeni+ noskatīties video ar Aronas Kalna apkārtnes panorāmas ainavām.

Lai skatītos šo Youtube video, nepieciešams iespējot sociālās sīkdatnes.
Pielāgot sīkdatnes


Parka kalns Madonā. 
Adrese: Parka iela 27, Madona, Madonas nov.   Pie Parka kalna 20.gs. sākumā atradies Biržu muižas vēsturiskais centrs. 17.gs. beigu kartes liecina, ka pie Madonas upītes atradusies Madonas (Modohnen) muiža. Citā kartē šī pati muiža saukta par Biržiem. Latviešu valodā līdz pat 1920. gadam pārsvarā tika lietots tieši Biržu nosaukums. Pagājušā gadsimta sākumā muižas centra saimniecisko ēku puduris atradies starp nupat atjaunoto Madonas valsts ģimnāzijas ēku un Skolas ielu. Tā kā īpašnieku dzimtai piederēja vēl citas muižas, saimnieki šeit nedzīvoja. Šobrīd no muižas apbūves ir saglabājusies pārvaldnieka ēka un pagasta magazīna (baltā māja pie Parka/Skolas ielu krustojuma un saimniecības ēka kalna virsotnē). Uz kādreizējo muižas ūdensdzirnavu pamatiem 1933. gadā tika uzcelta slimnīca. Tagad šajā vietā atrodas Madonas novada bibliotēka, muzeja krātuves un administratīvās telpas. Savukārt šobrīd redzamā Biržu muižas laukakmeņu klēts 1984. gadā pārbūvēta par Madonas muzeja izstāžu zālēm.  Ēkā atrodas gan muzejs, gan tūrisma informācijas centrs. Padomju gados Parka kalna virsotnē uzbūvēts ūdenstornis. Šobrīd tas vairs nekalpo ūdens apgādes vajadzībām. Pie ūdenstorņa ēkas paveras panorāmas skats uz ielejā esošo Madonu. Otrpus ūdenstorņa būvei atrodas otrā pasaules kara Brāļu kapi. Šeit apbedīti vairāki tūkstoši kritušo padomju armijas karavīru. Šobrīd tiek veikta piemiņas vietas rekonstrukcija.
Ko darīt Parka kalnā: uzkāpt stāvajā kalnā pa dabisko taciņu (tā atrodas nogāzē ar bērzu birztalu) + redzēt Madonas jumtus no Parka kalna virsotnes + apskatīt muzeja izstāžu zāles + noskatīties video ar panorāmas skatu uz Madonu no Parka kalna.

Lai skatītos šo Youtube video, nepieciešams iespējot sociālās sīkdatnes.
Pielāgot sīkdatnes


Saieta laukums Madonā.
 Adrese: Saieta laukums 1, Madona, Madonas nov.   Senāk šeit atradies un darbojies rosīgs tirgus laukums. Blakus esošā ieliņa joprojām saglabājusi Tirgus ielas nosaukumu. PSRS laikā šeit bijis “Padomju laukums” ar bronzas Ļeņina pieminekli. Laiki, varas un simboli ir mainījušies, bet laukums turpina dzīvot un pulcēt cilvēkus. Tagad tas ir “Saieta laukums”, tā centrālais elements ir strūklaka ar baseina pārejām, iekārtotas atpūtas vietas un  apstādījumu zona, pie laukuma mastā plīvo Latvijas valsts un Madonas pilsētas karogi. Mūsu pilsētas karoga zaļā krāsa simbolizē Madonas parkus un apstādījumus, baltā krāsa norāda uz ziemu, krāsu diagonālais dalījums vēsta par pilsētas reljefu un simboliski ataino Vidzemes augstienes pāreju Austrumlatvijas līdzenumā. Karoga vidū novietots vēsturiskais Madonas pilsētas ģerbonis ar gaiļa galvu, kas apstiprināts 1938. gadā. Jāsaka, ka Saieta laukuma tirgus gars joprojām nav zudis, jo reizi mēnesī šeit notiek ikmēneša tirgus (otrajā sestdienā), pavasarī lielais “Stādu gadatirgus”, bet rudenī “Kartupeļu svētki”, kuru tradīcija jau turpinās vairāk kā 20 gadu garumā.
Ko darīt Saieta laukumā: apskatīt laukumu, Madonas karogu un kino teātri  “Vidzeme” +  noklausīties audio stāstu + noskatīties video ar Madonas panorāmas skatu.

Lai skatītos šo Youtube video, nepieciešams iespējot sociālās sīkdatnes.
Pielāgot sīkdatnes

Rēķu kalns. Adrese: Rēķi, Sarkaņu pag., Madonas nov.   Ap 260 m vjl augstais Rēķu kalns ir atklāts plašai skatu panorāmai, koku un krūmu apaugums sedz tikai nelielu paugura daļu. Jau gandrīz divu desmitu gadu garumā kalna pakājē darbojas atputas komplekss “Rēķu kalns”. Ziemā šo vietu iecienījuši slēpotāji, kalna nogāzē izveidota slaloma slēpošanas trase, darbojas ērts pacēlājs. Vasarā atpūtas kompleksu izvēlas svinību rīkotāji, katram sava vajadzība – kam jubileja, kam kāzu svinības. Piedāvājumā: banketu zāle līdz 60 personām, vasaras svinību telts līdz 150 viesiem, ēdināšana un galdu klāšana, telpu dekorēšana un kāzu ceremonijas vietas iekārtošana. Kompleksā var nakšņot līdz 100 cilvēkiem. Brīvā laika pavadīšanai var izmantot pirtiņu, uzspēlēt biljardu, izbraukt ar velosipēdiem vai uzspēlēt volejbolu.

Ko darīt Rēķu kalnā: uzkāpt kalna virsotnē pa dabisko pļavu slēpošanas trases zonā + slēpot, nakšņot, atpūsties pirtiņā + noskatīties video ar panorāmas skatu no Rēķu kalna.

Lai skatītos šo Youtube video, nepieciešams iespējot sociālās sīkdatnes.
Pielāgot sīkdatnes


Biksēres muiža.
 Adrese: Biksēres muiža, Biksēre, Sarkaņu pag., Madonas nov.   Biksēres muiža (kādreizējā Libes muiža) atrodas kalnā galā pie Libes upītes gravas. Muižu ieskauj parks ar simtgadīgām liepām un ozoliem. Teritoriju īpaši ainavisku dara reljefs ar nogāzēm un tālām panorāmas ainavām. Pirmo reizi rakstos Biksēre minēta 1583.gadā, kad Polijas karalis Stefans Batorijs muižu izlēņojis Heinriham Ramelam. Kopš tā laika muižas īpašnieki mainījušies daudzkārt, līdz 1824. gadā muiža nonākusi Johana Eduarda Magnusa īpašumā, kura dzimta šeit valdījusi līdz 1939. gadam. Biksēres muižas apbūves kompleksā šobrīd var redzēt: kungu māju (tagad Sarkaņu pagasta pārvalde), magazīnu (tagad senlietu muzejs “Biksēres klēts”), saimniecības ēku, dzirnavu māju, kalpu māju  (tagad privātīpašumi) un kroga ēku (tagad veikals). Bijušā golfa laukuma vietā padomju gados uzcelta estrāde. Kungu mājai pagājušā gadsimta 90-desmitajos gados piebūvēta piebūve. Muižas parkā pēdējās desmitgadēs izvietotas lielformāta skulptūras.
Ko darīt Biksērē: apskatīt Biksēres muižu, parku un senlietu muzeju “Biksēres klēts”, tel. 28621303 + aiziet līdz Biksēres avotiņam + ielūkoties rokdarbu darbnīcā “Ozolkalana klēts”, tel. 29424633 + noskatīties video ar Biksēres panorāmas skatu.

Lai skatītos šo Youtube video, nepieciešams iespējot sociālās sīkdatnes.
Pielāgot sīkdatnes

Objektu karte
Lai skatītu šo Google karti, nepieciešams iespējot sociālās sīkdatnes.
Pielāgot sīkdatnes


Kontakti:

© 2008-2024 Madonas Tūrisma informācijas centrs. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »
Piekļūstamības paziņojums · Sīkdatņu politika · Pielāgot sīkdatnes