PDF version

Ziestu kalns un Strūves ģeodēziskā loka punkts "Sestu-kalns"

* Atrodas Sausnējas pagastā Morēnas paugura virsotnē 216,5 m virs jūras līmeņa. Morēnas pauguru mūsdienās sauc par Ziestu kalnu.

* Ziestu kalna 3600 video tūre.

* Strūves ģeodēziskais loks ir definēts kā viena no metodēm Zemes izmēru un formas noteikšanai, izmērot triangulācijas loka garumu un meridiāna loka gala punktu astronomiskās koordinātas. Ģeodēziskais loks ir līnija, kas vērsta Ziemeļu – Dienvidu virzienā . Strūves ģeodēziskais loks ir triangulācijas uzmērīšanas ķēde, kas stiepjas aptuveni pa 260 meridiānu no Hammerfestas apkārtnes mūsdienu Ziemeļnorvēģijā 2820 km virzienā uz dienvidiem līdz Izmailas pilsētas apkārtnei pie Melnās jūras.

* Loks šķērso 10 Eiropas valstis – Norvēģiju, Somiju, Zviedriju, Krieviju, Igauniju, Latviju, Lietuvu, Baltkrieviju, Moldovu, Ukrainu. Meridiāna loka uzmērīšanas darbi tika veikti no 1816. gada līdz 1855. gadam F.G.V.Strūves vadībā.

* No Latvijas 16 Strūves ģeodēziskā loka punktiem, tikai divi – Sestukalns un Jēkabpils ir iekļauti UNESCO Pasaules matojuma sarakstā un valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā.

* Sausnējas pagasta vēstures muzejā "Līdumi" pieejama Strūves piemiņas monētas "Sestukalns" kaltuve un interaktīvais stends "Strūves ģeodēziskais loks". Maršrutu karte "Strūves ceļvedis".

Uzmanību!
Mašīnu var atsāt stāvvietā kalna pakājē. Kājām būs jādodas 700 m caur mežu, maršruts iezīmēts ar oranžām bultām.
Kontakti:
Adrese:
Lat, lon: 56.842236, 25.644318, Sausnējas pagasts
Lai skatītu šo Google karti, nepieciešams iespējot sociālās sīkdatnes.
Pielāgot sīkdatnes

© 2008-2022 Madonas Tūrisma informācijas centrs. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »
Piekļūstamības paziņojums · Sīkdatņu politika · Pielāgot sīkdatnes