PDF version

Velna Skroderis - trešais lielākais Latvijas akmens

* Lielākais akmens Vidzemē, trešais lielākais Latvijas akmens (100 m3), tā apkārtmērs - 20 metri. Tas tika atklāts 1982. gadā, kad notika Kujas upes meliorācijas darbi.

* Akmens augums upes pusē ir 4,15 m, krasta pusē – 3,1 m. Akmens augša ir gandrīz plakana, ap 30 m2 liela. Upes gultne ir izbagarēta līdz pašai dižakmeņa apakšai tā, ka var iztaustīt Velna Skrodera apakšu. Milzenis balstās uz citu, mazāku akmeņu pakaušiem. Šis apstāklis ļauj kalkulēt pilnu akmens tilpumu, kas iznāk ap 100 kubikmetru liels.

* Par Velna Skroderi zināma šāda teika: “Velns bija sanīdies ar Dievu, un visādi gribējis Dievam kaitēt. Nodomājis aizbērt Aivieksti pie Nagrotes. Velns bijis jau visus akmeņus no šīs apkārtnes salasījis un vienu maisu iebēris Aiviekstē pie Nagrotes, kur Aiviekstei krāces. Otrs maiss patrāpījies lielāks. Kāpjot pār Kujas upi, Velnam pārplīsušas ūzas. Tad šis aizgājis turpat uz Skroderiem. Tā agrāk sauktas Jaunauziņu mājas. Tur sadabūjis ragavu ilksi. Apsēdies uz lielā akmeņa un ar ilksi kā ar adatu lāpījis savas ūzas. Diegu vietā ņēmis auzas. Tikko ticis ar lāpīšanu galā, tā Kujas otrā krastā iedziedājies Auziņu gailis. Velnam atlicis tikai mukt, ko nagi nes. No tās reizes lielais akmens palicis Kujas krastā un saucas par Velna Skroderi.

* Uzmanību! Uz akmeni jāiet gar Jaunauziņu mājām. Akmens atrodas Kujas upē
 
Kontakti:
Adrese:
Jaunauziņas, Praulienas pagasts, Madonas novads
GPS:
Lat, lon: 56.786697, 26.380352 Braukt
Lai skatītu šo Google karti, nepieciešams iespējot sociālās sīkdatnes.
Pielāgot sīkdatnes

© 2008-2023 Madonas Tūrisma informācijas centrs. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »
Piekļūstamības paziņojums · Sīkdatņu politika · Pielāgot sīkdatnes